Międzynarodowe spotkanie w ramach projektu Erasmus+ "Traditional Settlements, Cultural Heritage and Sustainable Development"

       

W dniach 2-4.07.2018 odbyło się ostatnie międzynarodowe spotkanie w ramach projektu Erasmus+ "Traditional Settlements, Cultural Heritage and Sustainable Development" (2016-1-EL01-KA204-023477). Tym razem gospodarzem była Fundacja IRSiE, a spotkanie zorganizowano w Katowicach. Dr Michał Koskowski z ramienia Fundacji przedstawił uczestnikom z Grecji, Bułgarii i Włoch trudny kontekst historyczny Górnego Śląska jako wstęp do zwiedzania Muzeum Śląskiego oraz Górnośląskiego Parku Etnograficznego. Obydwa obiekty wzbudziły duże zainteresowanie i emocje. Uczestnicy zapoznali się również z żywym życiem kulturalnym miasta oraz śląską kuchnią. Drugi dzień spotkania poświęcony był w większości zwiedzaniu Krakowa. W podsumowaniu partnerzy podkreślili niezwykły charakter Katowic, jako miasta, które umiejętnie łączy historię z nowoczesnością oraz życie kulturalne z dziedzictwem przemysłowym; dyskutowano również problem nadmiernej komercjalizacji i zanikającej autentyczności Krakowa, jako destynacji turystycznej. Uczestnicy podkreślili, że choć dwuletni projekt dobiega końca, w trakcie jego realizacji pojawiły się nowe wątki, takie jak rola dziedzictwa niematerialnego w turystyce czy zjawisko overtourismu, które warto byłoby podjąć w kolejnych wspólnych przedsięwzięciach.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.