Międzynarodowy Festiwal Judo w Płocku

15 września 2012 w Hali Sportowej Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku odbędzie się V Międzynarodowy Festiwal Judo Dzieci i Młodzieży Miast Partnerskich Płocka.

Partnerem imprezy jest Instytut Rozwoju Sportu i Edukacji w Warszawie

Patronat Honorowy objęła Ambasada Japonii


Celem Festiwalu jest promowanie wartości, które niesie za sobą wychowanie przez sport a w naszym przypadku przez JUDO. To twórca judo – prof. dr Jigoro Kano – jako pierwszy w świecie przyjął zasadę efektywnego współdziałania ciała i umysłu. Dzięki Niemu Judo stało się systemem wychowania  fizycznego opartym na zdrowych podstawach filozoficznych i etycznych, a uprawiający Judo powinni osiągać wysoki poziom nie tylko sprawnościowy ale również moralny i intelektualny. Dotychczasowe Festiwale pokazują jak ważne jest rozwijanie tych zainteresowań młodzieży, które utrwalają w nich chęć działania , aktywnego życia  i ciągłego doskonalenia się.
 

Drugim ważnym celem Festiwalu jest integracja wszystkich środowisk (rodziców, naukowców, nauczycieli, wychowawców i trenerów sportów walki, władz samorządowych oraz innych podmiotów) na rzecz eliminowania patologii przemocy i agresji w szkole, przez wdrażanie judo z jego zasadami oraz innych sportów i sztuk walki do systemu edukacji szkolnej.
 

Kolejnym, niezwykle ważnym elementem każdego Festiwalu jest Międzynarodowa Konferencja Naukowo – Metodyczna, której celem są dialogi wymiany doświadczeń naukowców, trenerów i wychowawców. Poruszane dotąd były tematy, jak: „Bezpieczne dziecko w europejskiej szkole…”, „Wychowawcze, zdrowotne i obronne wartości Judo oraz innych sportów walki”, prezentowano dokonania naukowe i metodyczne z zakresu teorii i praktyki Judo, roli Judo w treningu godziwej samoobrony a także rekomendacja propedeutyki sportów walki jako metody holistycznej edukacji moralnej, fizycznej i obronnej będącej wstępnym treningiem do przyszłej kariery w sportach walki dla utalentowanej młodzieży. W konferencjach tych brali udział przedstawiciele środowisk naukowych, praktycy, doświadczeni trenerzy i inni zaproszeni goście.
 

W ramach kolejnych Festiwali organizowaliśmy również imprezy kulturalno-oświatowe, jak pokazy kina japońskiego, nauka orgiami, ikebany czy kaligrafii japońskiej. Zawsze imprezy te cieszyły się ogromnym uznaniem i zainteresowaniem.
 

Przy każdym festiwalu, w ramach integracji środowisk sportów walki, miały okazję zaprezentować się różne systemy walk, jak: Karate (różne odmiany), Aikido, Capoeira, Taekwondo, Kungfu, Kendo, Kyudo, Unifight oraz zawsze odbywały się pokazy Judo w wykonaniu polskich mistrzów.  Demonstrowano wiele form kata Judo, jak: Nage-no-kata, Katame-no-kata, Kime-no-kata, Goshin-jitsu-no-kata oraz techniki Judo z Go-kyo.
 

Miasto Płock ma kontakty partnerskie z  miastami w różnych krajach, z: Fort Wayne (USA), Auxerre (Francja), Thurrock (Wielka Brytania), Mytiszczi (Rosja), Forli (Włochy), Nowopołock (Białoruś), Darmstadt (Niemcy), Bielce (Mołdawia), Loznica (Serbia), Możejki (Litwa). Ponadto zapraszamy również zaprzyjaźnione kluby z Danii, Republiki Czeskiej i Ukrainy oraz kluby z Polski.
 

Generalną zasadą Festiwalu Judo jest: „Każdy biorący w nim udział już jest zwycięzcą”, a więc otrzymuje medal, dyplom i upominek. Ponadto nagradzamy najlepszych w swoich kategoriach wiekowych i wagowych.
 

V Festiwal Judo odbędzie się pięknej Hali Sportowej Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Zawody odbędą się na czterech matach z oprawą techniczną jaką się stosuje na największych Turniejach Judo w świecie, a więc przy każdej macie będą po dwa duże monitory pokazujące przebieg walki z nazwiskami walczących, system CARE, czyli kamera i komputer z zapisem każdej walki celem ew. uniknięcia błędów sędziowskich. Dodatkowo będą wystawione monitory z informacjami kto i gdzie aktualnie walczy oraz kto ma się do walki przygotowywać. Walki będą sędziować najlepsi polscy sędziowie.
 

Przyjęcie gości planujemy na trzy dni (od 14-16.09.2012r.) tak, aby oprócz zawodów był czas na spotkania integracyjne i pokazanie nasze przepięknego Płocka.
 

Po raz kolejny Festiwal organizuje UKS „Eljot” Płock (w Płocku są 4 Kluby Judo) na bazie SW im Pawła Włodkowica w Płocku. Ścisłe grono tych samych, doświadczonych osób, organizujących  po raz piąty Festiwal Judo gwarantuje jego wysoki poziom organizacyjny .
 

Wszystkie dotychczasowe Festiwale odbywały się pod patronatem Urzędu miasta Płock, Ambasady Japonii w Polsce,  Polskiego Związku Judo oraz OZ Judo w Płocku.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.