Nowe otwarcie dla polskiego sportu

- W swojej strategii, zdecydowaliśmy się promować województwo poprzez sport – powiedział Grzegorz Świercz, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego podczas spotkania przedstawicieli 16 urzędów marszałkowskich z Joanną Muchą, Minister Sportu i Turystyki.

- Wszyscy jesteśmy zgodni, ze jeżeli nie podejmiemy działań na samym dole, to nie będziemy mogli mówić o skutecznej reformie sportu powszechnego, a co za nim idzie – sportu wyczynowego – rozpoczął debatę Sebastian Chmara, członek grupy doradczej w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Wiceprezydent Miasta Bydgoszcz.

Tematem rozmów było omówienie sytuacji sportu powszechnego w Polsce oraz przyszła współpraca Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Jednostek Samorządu Terytorialnego w zakresie rozwoju i promocji sportu w społecznościach lokalnych.

- Oprócz spotkań z władzami województw, powiatów i gmin, chciałabym się spotkać również z przedstawicielami szkół, klubów sportowych i trenerami. Dopiero rozmowa na wszystkich poziomach da nam możliwość wprowadzenia realnych zmian – mówiła w trakcie spotkania Joanna Mucha.

Minister podkreśliła również jak ważna jest promocja i rozwój sportu dla każdego województwa. - Musimy uświadomić sobie różne zależności. Chciałabym, aby spotkania w 16 województwach z lokalnymi środowiskami sportowymi doprowadziły do uświadomienia lokalnym społecznościom, ile traci region nie promując sportu powszechnego  -  mówiła szefowa resortu sportu i turystyki.

„Szkolenia powinny znaleźć się pod koordynacją Urzędów Marszałkowskich”

Sebastian Chmara rozpoczął debatę nad kwestią szkoleń i inwestycji w województwach:  - Chcielibyśmy, aby Urzędy Marszałkowskie koordynowały szkolenia w poszczególnych gminach i powiatach. Równie ważne są inwestycje. W  rozmowach z Panią Minister, podkreślaliśmy wielokrotnie, że nowe obiekty muszą być szczególnie przemyślane pod kątem lokalizacji.

- Powinniśmy stworzyć nowe projekty, tak aby objąć zawodnika opieką od samego początku. Aby już od najmłodszych lat sportowcy mieli gotowy program przygotowań i odpowiednie zaplecze – dodał członek grupy doradczej w MSiT.

„Udostępnijmy obiekty klubom sportowym”

Witold Roman, były reprezentant Polski w piłce siatkowej, członek grupy doradczej, podkreślił istotną rolę wykorzystania obiektów sportowych w promocji sportu powszechnego. – Musimy wykorzystać potencjał istniejących obiektów, tak aby były one pod względem finansowym dostępne dla klubów. Obecnie ceny wynajmu hal sportowych czy boisk, po godzinie 16.00 są za wysokie. Zwracam się z prośbą do Państwa o pochylenie się nad tą kwestią – powiedział Witold Roman.

Poruszył również problem promocji sportu wśród najmłodszych. Jako przykład podał reprezentację Włoch w piłce siatkowej mężczyzn. – Włosi przez wiele lat byli drużyną  nie do pokonania podczas największych międzynarodowych imprez. Obecnie mają problem ze skompletowaniem reprezentacji. Musimy zadbać o młodych sportowców, aby w przyszłości uniknąć podobnych problemów – dodał były reprezentant Polski.

„Upadki klubów naszym wspólnym problemem”

- Upadki klubów sportowych są naszym wspólnym problemem – powiedział w trakcie spotkania Kajetan Broniewski, członek grupy doradczej w Ministerstwie Sportu i Turystyki, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku.

– Musimy większy nacisk położyć na kontrolę i finansowanie. Obecnie kluby, które dały nam medalistów imprez międzynarodowych borykają się z różnymi problemami. Ta kwestia powinna być zauważona w jednostkach samorządu terytorialnego – dodał medalista z Barcelony.

- Warto również zaangażować lokalnych idoli sportu, który osiągnęli sukces do promowania zdrowego i sportowego stylu życia wśród najmłodszych. Pamiętam, jak ja z zapartym tchem obserwowałem sportowe autorytety będąc dzieckiem – dodał Artur Partyka, członek zespołu doradczego, dwukrotny medalista olimpijski w skoku wzywż.

Problem lekcji WF, wykorzystania obiektów i dofinansowania...

- Zgadzam się Panią Minister, że niezwykle ważna jest inwentaryzacja obiektów sportowych, ale również inwentaryzacja ich wykorzystania – powiedziała podczas debaty Barbara Kamińska, członek zarządu w Urzędzie Marszałkowskim województwa opolskiego. – Pamiętajmy też, że wszelka inwestycja w sport podnosi jakość życia – dodała.

Marcin Drogorób, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu w województwie kujawsko-pomorskim poruszył z kolei niezwykle istotny problem fałszywych zwolnień z lekcji WF-u w szkołach: Nie może być tak, że WF jest traktowany „po macoszemu” zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli. Zgadzam się, że musimy położyć większy nacisk na promocję sportu wśród dzieci i ich rodziców.

- Myślę, że warto omówić również kwestię naszej współpracy w staraniach o dofinansowania unijne – dodał przedstawiciel województwa kujawsko-pomorskiego.

- Pieniędzy w systemie jest wystarczająco. Musimy je tylko w odpowiedni sposób wykorzystać – zaznaczyła Anna Kowalska, członek zarządu Urzędu Marszałkowskiego w województwie podkarpackim. – Musimy rozmawiać z resortami, wypracować w systemowe rozwiązania, które będą stosowane we wszystkich województwach – dodała.

- Połączenie wysiłków naszych oraz kilku resortów może dać nam oczekiwane efekty – dodała Anna Kowalska.

Debatę po stronie marszałków zakończył Grzegorz Świercz, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. - Wprowadziliśmy sport do naszej strategii promocyjnej. Wiemy jak ważny jest to sektor naszego życia, chcemy promować region poprzez sport.

- Na zakończenie spotkania dziękując za Państwa zaangażowanie w budowę Orlików i za owocną debatę dziś, mam nadzieję, że nasze spotkania w Państwa regionach będą nowym otwarciem dla polskiego sportu, głównie w tym wydaniu powszechnemu, ale również z wielką nadzieją na zasilenie kadr narodowych i wychowanie przyszłych medalistów olimpijskich – zakończyła spotkanie Joanna Mucha.

Marszałkowie wyrazili nadzieję, na uczestnictwo Minister Sportu i Turystyki podczas jednego z najbliższych spotkań Konwentu Marszałków i kontynuację dyskusji na temat rozwoju i zmian w sporcie.
 

Opracowano na podstawie informacji Ministerstwa Sportu i Turystyki; www.msport.gov.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.