Ogólnopolski Program Upowszechniania Sportu

Jeszcze w tym roku Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczy minimum 26 mln zł na program upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży. Joanna Mucha, Minister Sportu i Turystyki, na wspólnej konferencji prasowej z udziałem Mirosława Przedpełskiego, prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej oraz Waldemara Wspaniałego, szefa projektu, przedstawiła założenia tego innowacyjnego w skali kraju programu.

- Od lat polskie siatkarki i siatkarze odnoszą sukcesy na największych światowych imprezach, ale myślimy też o przyszłości. Chcemy spełniać marzenia dzieci i młodych ludzi związane z siatkówką – a projekt ten pomoże nam je zrealizować. Mamy zdolną i pełną zapału młodzież, chcemy kształcić przyszłych mistrzów. Wierzymy, że nasze Siatkarskie Ośrodki Szkolne staną się kuźnią młodych talentów i wykształcą przyszłych mistrzów siatkarskich – mówił Mirosław Przedpełski, prezes PZPS.

Program to wspólna inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Piłki Siatkowej. To pionierskie i innowacyjne w skali kraju przedsięwzięcie ruszy już 1 września 2012 roku, w 128 szkołach w Polsce.

- Najistotniejszą częścią projektu jest powołanie żeńskich i męskich Siatkarskich Ośrodków Szkolnych w każdym województwie. Na każdy Ośrodek składają się trzy szkoły gimnazjalne i jedna ponadgimnazjalna, w których szkoleni będą uczniowie z klas 1-3. Łącznie systemem szkolenia objętych zostanie 128 szkół z klasami sportowymi, w sumie blisko 4,5 tys. młodych siatkarek i siatkarzy – podkreśla minister Joanna Mucha.

Każdy Siatkarski Ośrodek Szkolny zostanie zaopatrzony w nowoczesny sprzęt treningowy, sfinansowane zostanie także zatrudnienie wykwalifikowanej kadry szkoleniowej oraz system rozgrywek pomiędzy szkołami, które zakwalifikują się do programu.

- Projekt jest realizowany ze wsparciem jednostek samorządu terytorialnego, swój wkład w wysokości ponad 1,8 mln wnoszą również organy prowadzące szkoły – jako wartość nieodpłatnego udostępnienia obiektów sportowych na rzecz szkolenia w S.O.S. Na to zadanie w programie, resort sportu i turystyki przeznaczył ponad 11 mln złotych – mówi minister Joanna Mucha.

Powiązaną i równie istotną częścią projektu jest program szkolenia nauczycieli wychowania fizycznego, instruktorów i trenerów siatkówki pracujących z dziećmi oraz młodzieżą. Bazując na jednolitym programie, zostanie on przekazany trenerom i wprowadzony w całej Polsce. Celem tych działań jest unifikacja programów szkolenia. W ramach programu powstaną plany i konspekty lekcji WF w zakresie siatkówki dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, dystrybuowane będą materiały dydaktyczne, w tym książki autorstwa najlepszych trenerów polskich i zagranicznych. Podkreślenia wymaga fakt, że jest to pierwszy tego rodzaju projekt dla trenerów w skali kraju. Na ten program szkoleniowy MSiT przeznaczyło 3,6 mln złotych.

Kolejnym działaniem upowszechniającym siatkówkę wśród dzieci i młodzieży jest wsparcie dla młodzieżowych klubów i sekcji siatkówki.

- Na podstawie prowadzonego przez ministerstwo rankingu klubów w Systemie Sportu Młodzieżowego, wyselekcjonowane zostały 54 kluby męskie oraz 50 klubów żeńskich, które zostaną zaopatrzone w nowoczesny sprzęt treningowy i sportowy. Dofinansowane zostanie również zatrudnienie kadry szkoleniowej w tych jednostkach. Trenerzy będą także przeszkoleni w ramach wymienionego wyżej programu. W sumie na wsparcie klubów zostało przeznaczone 7 mln złotych – podkreśla Joanna Mucha. 

W ramach programu upowszechniania siatkówki zorganizowany zostanie także turniej dla dzieci Orlik Volleymania. Będzie to już druga edycja tego turnieju rozgrywanego na obiektach wybudowanych w ramach rządowego programu „Moje Boisko - Orlik 2012”. W tym roku turniej będzie miał ogólnopolski zasięg.

- Turniej będzie się odbywał w dwóch kategoriach wiekowych, zarówno dla dziewcząt jak i chłopców. Skierowany jest do dzieci z roczników 2000-1999 (12-13 lat) oraz 1998-1997 (14-15 lat). Zawodnicy i zawodniczki będą rywalizować podczas 512 turniejów na 128 Orlikach. W sumie, spodziewany jest udział prawie 28 tysięcy dzieci – mówi Minister Sportu i Turystyki.

Do 8 września trwa rekrutacja drużyn do tego turnieju. Finał zostanie rozegrany w dniach 6-7 października 2012 r. na Placu Mancowym w Sopocie. Na organizację tego turnieju MSiT przeznaczyło ponad 2 mln złotych.

- Wszystkie te działania mają za zadanie zbudowanie trwałych fundamentów pod proces szkolenia piłki siatkowej. Efekty programu powinny być widocznie za 6 lat, gdy dzieci z obecnych klas pierwszych gimnazjów zaczną trafiać do seniorskiej siatkówki - mówi Waldemar Wspaniały, szef projektu.

Opracowano na podstawie informacji Ministerstwa Sportu i Turystyki; www.msport.gov.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.