Digor/Degor

Digor/Degor (Bhutan)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nazwa

Digor/Degor

Miejsce

Bhutan

 

Historia

Digor to tradycyjny sport Bhutanu, który ma pewne podobieństwa do bule czy petanque. Sport ten jest bardzo popularny i jest rozgrywany na całym Bhutanie, choć najczęściej na obszarach wiejskich. Chociaż nie istnieją żadne ograniczenia, zwykle grają w nią mężczyźni.

Gra różni się nieznacznie od regionu. Jeśli gra odbywa się pomiędzy wioskami, może być to zakład. Czasami jest to po prostu gra dla sławy zwycięstwa lub w ramach rekreacji. Jednak najczęściej gra się przy okazji szczególnych zdarzeń, takich jak Nowy Rok oraz inne ważniejsze święta. Zakład związany w rywalizacją nierzadko dotyczy organizacji imprezy, gdzie przegrany musi zaangażować się w jej przygotowanie w znacznym stopniu, podczas gdy zwycięzca ma mniej zadań do wykonania. Ten rodzaj zakładów ma miejsce w ramach towarzyskich kontaktów społeczności lokalnych lub wśród przyjaciół.
 

Opis

Gra digor (degor) to tradycyjny Bhutanu gra, która jest często mylnie określana przez zagranicznych autorów w literaturze jako rodzaj pchnięciu kulą. Jest wiele elementów, które różnią digor od pchnięciu kulą (choćby sposób oddawania rzutu). Jest rozgrywana parą kulistych płaskich kamieni, które są rzucane do dwóch celów (kołki) zamocowanych w ziemi w odległości około 20 metrów od siebie.

Jedynym wymaganym sprzętem do gry jest para płaskich sferycznych kamieni dla każdego gracza. Wielkość i masa kamieni różnią się i zależą od wyboru gracza, w zależności od jego wyboru i siły. Gracz może mieć tyle kamieni o dowolnej wielkości, ile chce, ale może rzucać tylko dwa razy.

Digor może mieć charakter gry zespołowej lub indywidualnej. Jeśli uczestniczą trzy osoby, gra rozgrywana jest indywidualnie. Jeśli uczestniczą cztery lub więcej osób, najczęściej gra się w dwóch zespołach, które konkurują ze sobą. Nie ma ustalonej liczby graczy na zespołach, ale zbyt wielu graczy sprawia, że gra się wolniej. Więc przyjmuje się, że optymalny maksymalny limit wynosi siedmiu (choć czasem i dwunastu) graczy w każdej drużynie.

Gracze starają się umiejscowić swój kamień możliwie najbliżej kołka, rzucając na zmianę. Rzuty są wykonywane jak w softball. Gracze rzucający później mogą trafić kamienie przeciwnika, wyrzucając je poza obszar punktowany i zastępując je swoimi. Jest to trudniejsze, gdy kamienie rzucane wcześniej są ciężkie i duże. Zwykle więc gracze wolą cięższe kamienie, gdyż trudno je przesunąć, a jednocześnie mogą służyć wybiciu kamieni przeciwnika.

Gdy wszystkie kamienia są już rzucone, podlicza się punkty. Punkt jest przyznany, jeśli odległość między kamieniami i kołkiem jest mniejsza niż odległość pomiędzy kciukiem a palcem środkowym wyciągniętej dłoni. Jeśli dwa lub więcej kamieni przeciwnika spadnie w tym samym przedziale, najbliższy kołka zdobywa punkt. Jeśli wszystkie kamienie w punktowanym obszarze należą do jednej drużyny, drużyna zdobywa tyle punktów, ile kamieni. Nie ma ustalonego pułapu punktów, w którym gra się kończy, ale zwykle jest on ustalany nieparzyście do 21 punktów, w zależności od liczby graczy i czasu, jaki zespoły mają na grę.

 

Stan obecny

sport praktykowany

Źródła

Bhutanese traditional sport – Degor – on Trans World Sport. (2012, May 26). Retrieved from Trans World Sport’s Youtube Channel: https://www.youtube.com/watch?v=gFctbWXwED4

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.