Footbag Freestyle

  1. Nazwa

Footbag Freestyle

  1. Nazwa w języku rodzimym

Zośka

 

  1. Miejsce praktykowania:

Aktualnie sport praktykowany jest:

 

Argentina 

AustraliaAustria

Belgium

Brazil  Bulgaria 

Canada

Chile

China

Colombia

Czech Republic

Denmark

Estonia

Finland

France

Germany

India 

Kazakhstan

Mexico

New Zealand 

Nigeria

Poland

Puerto Rico

Russia

Slovenia 

South Africa

South Korea

Spain

Switzerland 

Turkey

Ukraine 

USA

Venezuela

 

  1. Historia

Historia w Polsce:

                       
Po latach ewolucji w okresie międzywojennym gra dotarła do Polski i przyjęła nazwę  "zośka”. Nazwa wbrew pozorom nie wywodziła się od żeńskiego imienia, lecz od kułmackiego słowa „zōs” oznaczającego miedź bądź chińską monetę z otworem w środku, będącą częścią składową zośki. Gra ta polegała na kopaniu przyboru składającego się z metalowych krążków i przymocowanych do nich piór lub włóczki  zapewniających stabilizację lotu. Apogeum jej popularności przypada na lata 50 i 60 w Warszawie. W owym czasie wyróżniało się trzy rodzaje gry w zośkę:

-  podbijanie zośki w kręgu nie pozwalając jej na upadek
-  podbijanie zośki tak, aby spadła na pole bronione przez przeciwnika – każdy
 z zawodników miał swoje pole w kształcie okręgu o średnicy 2,5 metra
-  gra dwóch przeciwników na bramki – gracz podbijając zośkę nogą miał na celu zbliżenie się do bramki przeciwnika i pokonanie go.

 

Historia footbagu w Polsce sięga roku 2000 i wiąże się z postacią Antoniego Szczeniowskiego. W tym roku zakupił on pierwszą „zośkę” i dzięki informacjom zamieszczonym na opakowaniu nawiązał kontakt z IFPA oraz Justin’em Sextonem, który przesłał Antoniemu pierwszą w Polsce kasetę VHS z filmem instruktażowym Trick Of The Trade (wyprodukowany przez graczy z USA). Informacje tam zawarte znacznie ułatwiły naukę podstawowych tricków freestylowych i przyczyniły się do rozwoju dyscypliny. W tym samym roku powstał we Wrocławiu pierwszy klub footbagowy w Polsce o nazwie Young Footbag zrzeszający kilku przyjaciół w tym Antoniego Szczeniowskiego.

Historia na Świecie:

                                  

Współczesny footbag narodził się w Stanach Zjednoczonych Ameryki w Portland w stanie Oregon w roku 1972. Jego twórcami byli przyjaciele John Stallberger oraz Mike Marshall. John Stallberger będący po operacji kolana szukał sposobu by wspomóc rehabilitację i usprawnić osłabiony staw. Dlatego zaczął kopać wraz z Mike’em Marshallem wykonany przez niego woreczek. W ten sposób powstał produkt o nazwie „Hacky Sack” oraz narodził się sport o nazwie Footbag. Pięć lat później w 1977 roku powstało pierwsze stowarzyszenie skupiające amatorów footbagu w USA National Hacky Sack Association. Trzy lata później w 1980 roku zorganizowano pierwsze Narodowe Mistrzostwa USA upamiętniające zmarłego na atak serca w 1975 roku Mike’a Marshalla (miał wtedy 28 lat). Rozegrano na nich konkurencje singles i doubles net – gra pojedyncza i w parach przez siatkę, oraz konkurencję singles consecutive, która w 1982 roku wyewoluowała w footbag freestyle. Footbag rozwijał się dynamicznie i 14 lat po jego powstaniu w 1986 roku rozegrano pierwsze oficjalne Mistrzostwa Świata nazwane WFA World Championships. Ważnym wydarzeniem było zarejestrowanie w 1994 roku przez Julie Symons stowarzyszenia Bay Area Footbag Foundation, które w 2001 roku zostało przekształcone w IFPA, czyli International Footbag Players Association (Międzynarodowe Stowarzyszenie Graczy w Footbag). IFPA jest organizacja non-profit i zajmuje się promocją i rozwojem footbagu na świecie oraz organizacją Mistrzostw Świata.

  1. Opis sportu:

                       

Wszelkie informacje na temat przepisów gry footbag, zasad organizacji zawodów, sędziowania poszczególnych dyscyplin ustalane są przez International Footbag Players Association (IFPA) i zamieszczone w Serwisie Informacyjnym Footbag World Wide (ww.footbag.org) w tzw. Rule Book’u czyli Oficjalnych Zasadach Sportu Footbag (Official Rules of Footbag Sports). Organem odpowiedzialnym za regulację nowych przepisów w IFPA jest Intenational Footbag Committee (IFC) czyli Międzynarodowy Komitet Footbagu.

 

Na wyżej wymienionej stronie są zasady wszystkich konkurencji, opis gry, sprzętu, zasad oceniania i procedur, dlatego odsyłam Pana do wybrania najpotrzebniejszych informacji na stronę.

 

  1. Stan obecny:

                       

Obecnie w 2018 roku rozegrano 26 oficjalnych turniejów zarejestrowanych w IFPA. Poza mistrzostwami danych krajów, corocznie rozgrywane są Mistrzostwa Europy oraz Świata, gromadzące ponad 100 zawodników. Sport praktykowany w ponad 30 krajach, posiadający zarejestrowane stowarzyszenia IFPA ( International Footbag Players Association) oraz EFC (European Footbag Association). Kalendarium wszystkich wydarzeń znajduje się na stronie footbag.org, gdzie znajdują się także wyniki z każdych zawodów. Obecni mistrzowie Europy oraz Świata w poszczególnych konkurencjach:

 

Mistrzostwa Świata Bułgaria 2018:

 

Footbag Freestyle:

1.Taishi Ishida (JPN)

2.Dominik Simku (CZE)

3.Mathias Blau (DNK)

Footbag Net :
1. Karim Daouk (CHE)
2. Wojciech Jamski (PL)
3. Kenny Shults (USA)

Mistrzostwa Europy 2018:

Footbag Freestyle:
1. Patrick Cerny (CZE)
2. Damian Gielnicki (PL)
3. Arkadiusz Stanek (PL)

Footbag Net :
1. Karim Daouk (CHE)
2. Arthur Ledain (FRA)
3. Paweł Rożek (PL)

 

Aktualne wyniki ze wszystkich konkurencji można znaleźć na stronie na stronie www.footbag.org

 

  1. Związki, federacje, kluby

Związki aktywnie działające w Polsce :

                       
Warszawskie Stowarzyszenie Footbagu
Adres: Sarmacka 14a/1, 02-972 Warszawa

Delegat: Wiktor Dębski

Maniac Footbag Team
Adres: Młyńska 10/24, 31-469 Kraków

Delegat: Michał Róg

Strzelińskie Stowarzyszenie Footbagu
Adres: Henryka Sienkiewicza 2/1, 57-100 Strzelin
Delegat: Rafał Kaleta

W trakcie rejestracji jest Polski Związek Footbagu (KRS Warszawa), a także kilka innych stowarzyszeń.

 

  1. Załączniki (dokumenty, regulaminy etc.)

Zbiór wszystkich zdjęć, wyników zawodów i informacji znajduje się na www.footbag.org

 

  1. Źródła informacji

Oficjalne kanały na social media:

 

Facebook:

https://www.facebook.com/footbagpl/

https://www.facebook.com/footbag.org/

 

YouTube:

https://www.youtube.com/channel/UCJsjVZzxsdZEldaek8GzTug

https://www.youtube.com/channel/UCs3hULDHOVOknWExWBVlLBw

 

Instagram:

https://www.instagram.com/footbag.pl/

https://www.instagram.com/footbag_sports/

 

Autor artykułu: Paweł Nowak

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.