Zośka
Aktualnie sport praktykowany jest:
Historia w Polsce:
Po latach ewolucji w okresie międzywojennym gra dotarła do Polski i przyjęła nazwę "zośka”. Nazwa wbrew pozorom nie wywodziła się od żeńskiego imienia, lecz od kułmackiego słowa „zōs” oznaczającego miedź bądź chińską monetę z otworem w środku, będącą częścią składową zośki. Gra ta polegała na kopaniu przyboru składającego się z metalowych krążków i przymocowanych do nich piór lub włóczki zapewniających stabilizację lotu. Apogeum jej popularności przypada na lata 50 i 60 w Warszawie. W owym czasie wyróżniało się trzy rodzaje gry w zośkę:
- podbijanie zośki w kręgu nie pozwalając jej na upadek
- podbijanie zośki tak, aby spadła na pole bronione przez przeciwnika – każdy
z zawodników miał swoje pole w kształcie okręgu o średnicy 2,5 metra
- gra dwóch przeciwników na bramki – gracz podbijając zośkę nogą miał na celu zbliżenie się do bramki przeciwnika i pokonanie go.
Historia footbagu w Polsce sięga roku 2000 i wiąże się z postacią Antoniego Szczeniowskiego. W tym roku zakupił on pierwszą „zośkę” i dzięki informacjom zamieszczonym na opakowaniu nawiązał kontakt z IFPA oraz Justin’em Sextonem, który przesłał Antoniemu pierwszą w Polsce kasetę VHS z filmem instruktażowym Trick Of The Trade (wyprodukowany przez graczy z USA). Informacje tam zawarte znacznie ułatwiły naukę podstawowych tricków freestylowych i przyczyniły się do rozwoju dyscypliny. W tym samym roku powstał we Wrocławiu pierwszy klub footbagowy w Polsce o nazwie Young Footbag zrzeszający kilku przyjaciół w tym Antoniego Szczeniowskiego.
Historia na Świecie:
Współczesny footbag narodził się w Stanach Zjednoczonych Ameryki w Portland w stanie Oregon w roku 1972. Jego twórcami byli przyjaciele John Stallberger oraz Mike Marshall. John Stallberger będący po operacji kolana szukał sposobu by wspomóc rehabilitację i usprawnić osłabiony staw. Dlatego zaczął kopać wraz z Mike’em Marshallem wykonany przez niego woreczek. W ten sposób powstał produkt o nazwie „Hacky Sack” oraz narodził się sport o nazwie Footbag. Pięć lat później w 1977 roku powstało pierwsze stowarzyszenie skupiające amatorów footbagu w USA National Hacky Sack Association. Trzy lata później w 1980 roku zorganizowano pierwsze Narodowe Mistrzostwa USA upamiętniające zmarłego na atak serca w 1975 roku Mike’a Marshalla (miał wtedy 28 lat). Rozegrano na nich konkurencje singles i doubles net – gra pojedyncza i w parach przez siatkę, oraz konkurencję singles consecutive, która w 1982 roku wyewoluowała w footbag freestyle. Footbag rozwijał się dynamicznie i 14 lat po jego powstaniu w 1986 roku rozegrano pierwsze oficjalne Mistrzostwa Świata nazwane WFA World Championships. Ważnym wydarzeniem było zarejestrowanie w 1994 roku przez Julie Symons stowarzyszenia Bay Area Footbag Foundation, które w 2001 roku zostało przekształcone w IFPA, czyli International Footbag Players Association (Międzynarodowe Stowarzyszenie Graczy w Footbag). IFPA jest organizacja non-profit i zajmuje się promocją i rozwojem footbagu na świecie oraz organizacją Mistrzostw Świata.
Wszelkie informacje na temat przepisów gry footbag, zasad organizacji zawodów, sędziowania poszczególnych dyscyplin ustalane są przez International Footbag Players Association (IFPA) i zamieszczone w Serwisie Informacyjnym Footbag World Wide (ww.footbag.org) w tzw. Rule Book’u czyli Oficjalnych Zasadach Sportu Footbag (Official Rules of Footbag Sports). Organem odpowiedzialnym za regulację nowych przepisów w IFPA jest Intenational Footbag Committee (IFC) czyli Międzynarodowy Komitet Footbagu.
Na wyżej wymienionej stronie są zasady wszystkich konkurencji, opis gry, sprzętu, zasad oceniania i procedur, dlatego odsyłam Pana do wybrania najpotrzebniejszych informacji na stronę.
Obecnie w 2018 roku rozegrano 26 oficjalnych turniejów zarejestrowanych w IFPA. Poza mistrzostwami danych krajów, corocznie rozgrywane są Mistrzostwa Europy oraz Świata, gromadzące ponad 100 zawodników. Sport praktykowany w ponad 30 krajach, posiadający zarejestrowane stowarzyszenia IFPA ( International Footbag Players Association) oraz EFC (European Footbag Association). Kalendarium wszystkich wydarzeń znajduje się na stronie footbag.org, gdzie znajdują się także wyniki z każdych zawodów. Obecni mistrzowie Europy oraz Świata w poszczególnych konkurencjach:
Mistrzostwa Świata Bułgaria 2018:
Footbag Freestyle:
1.Taishi Ishida (JPN)
2.Dominik Simku (CZE)
3.Mathias Blau (DNK)
Footbag Net :
1. Karim Daouk (CHE)
2. Wojciech Jamski (PL)
3. Kenny Shults (USA)
Mistrzostwa Europy 2018:
Footbag Freestyle:
1. Patrick Cerny (CZE)
2. Damian Gielnicki (PL)
3. Arkadiusz Stanek (PL)
Footbag Net :
1. Karim Daouk (CHE)
2. Arthur Ledain (FRA)
3. Paweł Rożek (PL)
Aktualne wyniki ze wszystkich konkurencji można znaleźć na stronie na stronie www.footbag.org
Związki aktywnie działające w Polsce :
Warszawskie Stowarzyszenie Footbagu
Adres: Sarmacka 14a/1, 02-972 Warszawa
Delegat: Wiktor Dębski
Maniac Footbag Team
Adres: Młyńska 10/24, 31-469 Kraków
Delegat: Michał Róg
Strzelińskie Stowarzyszenie Footbagu
Adres: Henryka Sienkiewicza 2/1, 57-100 Strzelin
Delegat: Rafał Kaleta
W trakcie rejestracji jest Polski Związek Footbagu (KRS Warszawa), a także kilka innych stowarzyszeń.
Zbiór wszystkich zdjęć, wyników zawodów i informacji znajduje się na www.footbag.org
Oficjalne kanały na social media:
Facebook:
https://www.facebook.com/footbagpl/
https://www.facebook.com/footbag.org/
YouTube:
https://www.youtube.com/channel/UCJsjVZzxsdZEldaek8GzTug
https://www.youtube.com/channel/UCs3hULDHOVOknWExWBVlLBw
Instagram:
https://www.instagram.com/footbag.pl/
https://www.instagram.com/footbag_sports/
Autor artykułu: Paweł Nowak