Genna

 

  1. Nazwa

         GENNA

  1. Nazwa w języku rodzimym

ገና (j. amharski będący językiem urzędowym w Etiopii). Słowo to oznacza Boże Narodzenie. Genna bowiem uprawiana była w okolicy tegoż święta (ok. 7 stycznia z powodu używania w tym kraju juliańskiego kalendarza), stąd też i nazwa.

  1. Miejsce praktykowania (kontynent, państwo, naród)

Gra praktykowana jest tylko i wyłącznie na terenie Etiopii.

  1. Historia

To zdecydowanie najstarsza gra praktykowana na etiopskich terenach od wieków. Dokładna historia, jak i czas powstania nie są jednak znane. Istnieją dwie legendy mogące wskazywać na to, że sport wymyślono w pierwszych wiekach naszej ery.

Pierwsza z nich mówi o tym, iż  gdy wieści o narodzeniu Jezusa dotarły do etiopskich pasterzy, zaczęli oni z radości uderzać piłkę swoimi kijami pasterskimi. Tak powstała genna, a zarazem hokej na trawie.

Druga natomiast jest podobna, choć nieco odmienna. Jej bohaterami są Trzej Królowie, którzy odwiedziwszy małego Jezusa, wracali do domu. Podczas tej wędrówki spotkali mężczyznę, który zanegował fakt narodzin.  Monarchowie zamordowali go i jego głową zaczęli grać w gennę.

Ponadto należy zauważyć, że w pierwszych wiekach naszej ery gry podobne do hokeja były bardzo popularne. Na terenach aktualnie istniejącego Meksyku grano w pelota purépecha, a w Irlandii w hurling (opisywany tutaj: http://www.sportinstytut.pl/artykul,sporty-tradycyjne,hurling.html).

  1. Opis (zasady, zawodnicy, miejsce, sprzęty, urządzenia etc.)

Drużyna składa się z co najmniej 7, lecz nie więcej niż 10 graczy, przy czym jeden z nich jest bramkarzem. Na ławce rezerwowych może zasiadać 5 osób, które w dowolnej chwili mogą zostać wprowadzone na boisko.

Piłka wykonana jest z korzeni drzew i kolorowo przyozdobiona w celu polepszenia jej widoczności wśród graczy. Wielkością przypomina tę kulę, której używa się w tenisie ziemnym. Kij natomiast to wyrób z gałęzi eukaliptusa zaokrąglony na końcu. Jest nieco dłuższy niż ramię zawodnika.

Boisko jest długie nawet na 300 metrów i szerokie na 200. By zdobyć punkt (gola) należy trafić piłką do bramki przeciwnika. Na początku na środku ustawiają się dwaj gracze z różnych drużyn, którzy za chwilę rozpoczną walkę o kulę do gry. Jest to w zupełności zbieżne ze zdarzeniami dziejącymi się m.in. na początku tercji w hokeju. Zanim jednak to nastąpi, zawodnicy trzykrotnie stykają się swoimi kijami.

Mecz podzielony jest na dwie 30-minutowe połowy, a zwycięzcą jest drużyna, która zdobędzie większą liczbę goli. Pomiędzy nimi następuje 10-minutowa przerwa. W przypadku remisu ma miejsce 20-minutowa dogrywka.

  1. Stan obecny:

Sport jest nadal praktykowany i mecze odbywają się zawsze 7 stycznia. W inne dni w gennę po prostu się nie gra.

  1. Związki, federacje, kluby (pełne dane kontaktowe)

Z racji bardzo rzadkich rozgrywek, nie istnieją federacje, związki ani kluby.

  1. Załączniki (dokumenty, regulaminy etc.)

Według wiedzy autora hasła nie zostały opublikowane spisane zasady gry w gennę. Możliwą przyczyną tegoż zjawiska jest brak działającego związku czy federacji.

  1. Źródła informacji (książki, artykuły, wywiady, galeria zdjęć, video etc.)

https://healthandfitnesshistory.com/ancient-sports/ethiopian-genna-field-hockey/

https://en.wikipedia.org/wiki/Gena

https://www.youtube.com/watch?v=UOttBUvRcBU

http://allafrica.com/stories/201701090489.html

 

Mikołaj Wolanin

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.