Kręglarstwo klasyczne

Kręglarstwo klasyczne

           

REGULAMIN 1              REGULAMIN 2

 

  1. Nazwa

polski - kręglarstwo klasyczne

angielski – ninepin classic bowling

niemiecki – kegeln

węgierski – teke

czeski – kuzelky

słowacki – kolky

chorwacki – kuglanje

rumuński - popice

estoński - keegel

 

  1. Nazwa w języku rodzimym

 

kręglarstwo klasyczne

 

  1. Miejsce praktykowania

 

Europa - Niemcy, Austria, Włochy (pogranicze z Niemcami), Francja (pogranicze z Niemcami), Czechy, Słowacja, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Rumunia, Węgry, Polska, Estonia, Dania, Szwecja

 

  1. Historia

 

Początki gry w kręgle sięgają starożytnego Egiptu, ale pierwsze przepisy gry w kręgle opracował Marcin Luter.

Jak podaje Wojciech Lipoński w Encyklopedii Sportu w kręgle grano na ziemiach polskich już w średniowieczu. W XIV wieku kręgielnię posiadało Bractwo Kurkowe w Gdańsku. W wiekach XV-XVIII gra w kręgle rozpowszechniła się do tego stopnia, że stała się tradycyjnym elementem staropolskich jarmarków oraz zabaw mieszczan i wieśniaków. W kręgle grano w karczmach, zajazdach, klasztorach i dworach.

Grą w kręgle interesują się nawet królowie polscy. O popularności tej gry zaświadcza ojciec literatury polskiej Mikołaj Rej, który w dziele "Wizerunek własny żywota człowieka poczciwego" z 1558 roku wspomina o niej trzykrotnie, a także filozof i lekarz Sebastian Petrycy zalecający w „Polityce Arystotelesowej…” z 1605 roku dla rozwoju dziecka „…kręglów ciskanie…”.

W czasach późniejszych gra w kręgle nadal jest zabawą i rozrywką, ale zaczyna nabierać również sportowego charakteru. Świadczą o tym powstające pod koniec XIX i na początku XX wieku dość licznie kluby kręglarskie.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę i podjęciu działalności przez reaktywowane i nowe kluby kręglarskie od 1922 roku podejmowane są próby utworzenia związku ogólnopolskiego. Pierwszy związek o takim charakterze powstał w marcu 1924 roku w Poznaniu pod nazwą "Polski Związek Klubów Kręglarskich" (prezes W. Lisiewicz, później J. Rower). W okresie międzywojennym najsilniejszymi środkami w których działały związki kręglarskie były miasta: Poznań, Kraków, Lwów. Polska przystąpiła do międzynarodowej Federacji w 1938 roku.

Lata wojny i lata powojenne były bardzo złe dla polskiego kręglarstwa. W czasie wojny większość kręgielni została zniszczona. Bezpośrednio po wojnie następuje reaktywacja wielu klubów i odbudowa kręgielni. Niestety z przyczyn ideologicznych odradzający się ruch został na wiele lat zastopowany. Kręglarstwo uznane zostaje przez ówczesne władze polityczne za sport mieszczański i kapitalistyczny, a tym samym niepożądany i źle postrzegany. Wskutek tego w latach 1948-1955 upada wiele klubów kręglarskich i znika większość kręgielni.

W latach 60-tych zaczęto organizować turnieje ogólnopolskie (Ząbkowice Śląskie, Kraków, Poznań) oraz mecze Poznań-Kraków. Zainaugurowano też (1965) sportowe kontakty międzynarodowe między klubami, a następnie między miastami (Poznań, Berlin, Brno, Lipsk).

 

  1. Opis

Zasady gry w kręgle są niezwykle proste i pewnie w tym tkwi ich główna zaleta. Celem zawodnika jest strącenie wszystkich 9 kręgli poprzez trafienie ich kulą. Grę sportową dzieli się na dwie części. W pierwszej zawodnik rzuca do pełnego ustawienia dziewięciu kręgli, to tzw. Pełne. W drugiej części gry zawodnik gra tzw. Zbierane, czyli w każdym następnym rzucie strąca kręgle, które nie zostały strącone w rzucie poprzednim. Zawodnik stara się uzbierać jak najwięcej układów 9 kręgli w jak najmniejszej liczbie rzutów.
W kręglarstwie klasycznym jest kilka konkurencji (zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet). Mistrzostwa Świata rozgrywa się w następujących konkurencjach: drużynowej, par, indywidualnej i kombinacji (w tych konkurencjach zawodnicy/zawodniczki oddają 120 rzutów do kręgli na 4 torach (4 x 30) w tym na każdym torze 15 rzutów do pełnych i 15 rzutów do zbieranych. O zajętym miejscu decyduje suma przewróconych kręgli, a przy równym wyniku lepszy wynik w grze do zbieranych.

Następne konkurencje to: pary mieszane (tandem) i sprinty. Zasady są podobne, tylko wykonuje się mniej rzutów i gra się na zasadzie pojedynków, złożonych z dwóch setów. Zawodnik, który wygrywa 2 sety przechodzi dalej w drabince pucharowej. Ciekawostką jest to, że w przypadku remisu w setach 1:1, o zwycięstwie decydują rzuty zwycięstwa (to bardzo uatrakcyjnia tą konkurencję).

W Polsce obok rozgrywek wyczynowych, rozgrywanych we wszystkich konkurencjach, rozgrywa się również zawody rekreacyjne na 60 rzutów do pełnych. Ta forma turniejów jest bardzo popularna we wszystkich ośrodkach kręglarskich.

Kręgielnia klasyczna występuje w liczbie 2 torów i wielokrotności dwóch torów. Kręgle ustawione są w kwadracie, obróconym wierzchołkiem w stronę zawodnika, na polu zwanym szachownicą. Tory mają długość 19,5m ale poprzedzone są polem gry zawodnika, z deską nasadzenia, którą zawodnik porusza się nabiegając z kulą i po której następuje wyrzut kuli.

Kule kręglarskie występują w trzech rozmiarach i wagach. Dla dzieci są kule o średnicy 140mm, dla młodzików o średnicy 150mm a juniorzy mł. I starsi grają kulami o średnicy 160mm (te mają wagę ok. 2,8kg).

 

  1. Stan obecny:
  1. sport praktykowany

 

W Polsce mamy aktualnie czynne certyfikowane 4 kręgielnie 6-torowe, 8 kręgielni 4-torowych i 2 kręgielnie 2-torowe. Istnieją jeszcze kręgielnie niecertyfikowane ale ich stan techniczny jest raczej słaby. W Polsce kluby zrzeszone są w Polskim Związku Kręglarskim w Poznaniu, czynnie działa kilkanaście klubów, co wynika z dostępności obiektów kręglarskich. Te kluby jednak szkolą młodzież, a sport jest klasyfikowany w klasyfikacji Sportu Młodzieżowego. Najwięcej kręgielni i klubów jest w Wielkopolsce i to zawodniczki i zawodnicy klubów wielkopolskich dominują w większości imprez mistrzowskich. Jednak takie ośrodki jak Puck, Brzesko, Tomaszów Mazowiecki, Tuchola czy Łaziska Górne dzielnie utrzymują tradycje kręglarskie w swoich regionach.

 

Wszystkie imprezy sportowe, wyniki, kalendarz imprez, są opisywane w Polskim Serwisie Kręglarskim kregle.net, który prowadzą sympatycy tej dyscypliny.

Polska ma wiele sukcesów międzynarodowych. Do największych należą na pewno: Drużynowe Mistrzostwo Świata Seniorek z 2002 roku, Mistrzostwo Świata Beaty Włodarczyk z 2016 roku czy Wicemistrzostwo Świata Beaty Włodarczyk z 2004 roku.

Szczególnie dużo sukcesów, których nie sposób wymienić mamy w kategoriach juniorskich. Wiele medali indywidualnych i drużynowych z Mistrzostw Świata i Pucharów Świata, świadczy że mimo małej liczby obiektów szkolenie młodzieży jest na dobrym poziomie.

 

  1. Załączniki (dokumenty, regulaminy etc.)

Dostępne na stronie internetowej kregle.net i skk.pzkregl.pl

 

  1. Źródła informacji

Pełna historia na kręgle.net w serii artykułów -> http://kregle.net/historia-kregli/

Polski Serwis Kręglarski -> http://kregle.net

Polski Związek Kręglarski – Sekcja Kręglarstwa Klasycznego -> http://skk.pzkregl.pl

Federacja Światowa -> http://www.wnba-nbc.de

Historia Mistrzostw Świata (są też sukcesy Polski) -> http://www.wnba-nbc.de/Statistik/History/history.html

 

Galeria zdjęć -> https://picasaweb.google.com/117190069696960758101

 

  1. Kontakty

 

Polski Związek Kręglarski – Sekcja Kręglarstwa Klasycznego -> http://skk.pzkregl.pl

Federacja Światowa -> http://www.wnba-nbc.de

 

Strony polskich klubów kręglarskich:

Klub Kręglarski „Dziewiątka-Amica” Wronki http://9wronki.pl

Klub Sportowy „Alfa-Vector” Tarnowo Podgórne http://alfavector.kregle.net

Klub Sportowy „Czarna Kula” Poznań http://czarnakula.pl

Klub Sportowy „Pilica” Tomaszów Mazowiecki http://kspilica.pl

Klub Sportowy „Polonia 1912” Leszno http://polonia1912.pl

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.