Lacrosse

 

1. Nazwa

Lacrosse

2. Nazwa w języku rodzimym

dehuntshigwa'es (język onondaga: „mężczyźni uderzają okrągły obiekt”), da-nah-wah'uwsdi (język czirokeski: „mała wojna”), Tewaarathon (język mohawk: „młodszy brat wojny”)

3. Miejsce praktykowania

Cały świat

4.  Historia

Lacrosse powstało na kontynencie amerykańskim. Początkowo grający w nią Indianie nie wyznaczali granic boiska ani miejsca bramek (były nimi drzewa i głazy znajdujące się na danym terenie), a ich drużyny liczyły od 100 do 1000 zawodników. Gracze używali dwóch kijów i zdarzało się, aby jeździli na koniach. Piłka zaś wykonana była z jeleniej skóry.

W 1636 roku francuski jezuita Jean de Brébeuf, który przebywał w Ameryce w celach ewangelizacyjnych zobaczył tę grę i przekazał jej zasady Europie. W 1856 roku George Beers spisał reguły sportu, skracając czas gry oraz ograniczając liczebność drużyn do dziesięciu osób, i założył klub Montreal Lacrosse Club.

Jej popularność wzrosła jednak dopiero na początku XX wieku, bowiem sport ten był dyscypliną olimpijską podczas Igrzysk Olimpijskich w 1904 i 1908 roku. Kilka lat później (w latach 30. XX wieku) rozpowszechniła się druga odmiana tejże gry – wersja polegająca na odbywaniu się rozgrywek w hali sportowej.

5.  Opis

Zasady reguluje Międzynarodowa Federacja Lacrosse, a starcia między graczami, zderzanie się kijami są dozwolone. Każda z kwart zaczyna się znanym z rozgrywek hokejowych face-off. Rozpoczyna on także akcję po każdej zdobytej bramce.

Mecz trwa 60 minut i jest podzielony na piętnastominutowe kwarty. Aby zdobyć bramkę należy wrzucić do bramki przeciwnika gumowej piłki, która może być żółta, pomarańczowa lub biała. Waży ona ok. 150 gram, a jej obwód wynosi ok. 20 cm.

Kij do lacrosse

W sporcie przewidziane są dwa rodzaje przewinień. Za przewinienia osobiste (takie jak             uderzenie przeciwnika poniżej pasa, niesportowe zachowanie czy niewłaściwie zbudowany sprzęt sportowy) przewidziane są kary polegające na pobycie na ławce kar. Faule techniczne zaś (np. popychanie, przytrzymywanie przeciwnika czy przetrzymywanie piłki) najczęściej kończą się o wiele mniej restrykcyjnymi karami.

Boisko do Lacrosse

 

Mecze lacrosse odbywają się w dwóch wariantach:

  1. na otwartej powierzchni:

Każda z drużyn liczy po 10 osób i składa się z: 3 atakujących, 3 pomocników, 3 obrońców i bramkarza. Zawodnicy mogą używać dwóch rodzajów kijów: „short crosse” (o długości ok. 1 metra) lub „long crosse” (o długości ok. 1,5 metra). Bramkarz zaś może wybrać kij o długości pomiędzy 1 metrem, a 1,5 metra. Jednocześnie na boisku nie mogą być więcej niż 4 długie kije. Gracze zakładają na siebie kaski, rękawice oraz ochraniacze.

Gracze zbierają piłkę z ziemi i podają ją między sobą, rzucając. Mogą oni z nią biec, a także zasłaniać ją rakietą (pod warunkiem, że nie przerywają w ten sposób gry).

 

  1. w hali:

Wersja ta najpopularniejsza jest w Kanadzie, gdzie odbywa się na przykrytych warstwą sztucznej murawy lodowiskach. Zarówno boisko, jak i bramki są o wiele mniejsze. Po przejęciu piłki dana drużyna ma 30 sekund na przeprowadzenie akcji. Na boisku może przebywać 6 osób z każdej drużyny.

Mecze kobiet trwają również 60 minut, lecz są podzielone na 2 połowy. Grają one bez kasków i ochraniaczy, a budowa kija została znacznie zmodyfikowana w taki sposób, aby oddanie mocnego strzału było utrudnione. Drużyny składają się z 3 atakujących, 5 pomocniczek, 3 obrończyń oraz bramkarki. Zawodniczki mogą otrzymać następujące kary: zieloną kartkę dla kapitana drużyny za opóźnianie gry, żółtą kartkę za pierwsze przewinienie (skutkuje to także dwuminutowym pobytem na ławce kar) oraz czerwoną kartkę za otrzymanie dwóch żółtych kartek lub okazanie niesportowego zachowania (skutkuje to opuszczeniem przez gracza boiska na okres pięciu minut).

6.  Stan obecny

Oprócz kilkunastu narodowych lig (m.in. polskiej) regularnie odbywają się Mistrzostwa Świata w obu kategoriach dla mężczyzn, kobiet oraz juniorów (do 19 lat). Od 1995 roku Europejska Federacja Lacroose organizuje dla przedstawicieli obu płci Mistrzostwa Europy, w których np. w 2004 roku wzięło udział aż 20 drużyn.

Największym wynikiem kończącym mecz był rezultat 40:0 w rozgrywce pomiędzy Wielką Brytanią a drużyną z Nowego Jorku w 1967 roku. Co ciekawe lacrosse było jedną z konkurencji odbywających się podczas The World Games 2017 we Wrocławiu.

W grudniu 2007 roku w Poznaniu powstał pierwszy męski klub (Poznań Hussars). Pierwszy żeński zaś w 2009 (Kosynierki Wrocław; nazwa pochodzi od męskiej sekcji – Kosynierów Wrocław). Pierwszy mecz odbył się 17 kwietnia 2008 roku, a między sobą stanęły drużyny Poznań Hussars oraz Kosynierzy Wrocław. Pojedynek zakończył się wynikiem 5:5.

7.  Związki, federacje, kluby

https://filacrosse.com/ – Międzynarodowa Federacja Lacrosse

http://europeanlacrosse.org/ – Europejska Federacja Lacrosse

http://www.nll.com/ – Narodowa Liga Lacrosse (jej rozgrywki odbywają się na hali w USA)

http://lacrossepolska.com – Polska Federacja Lacrosse

http://www.poznanhussars.pl/ – drużyna Poznań Hussars

8.  Załączniki

https://filacrosse.com/wp-content/downloads/men/Rules/FIL_MF_Rulebook_2017-2018-A4v1-1.pdf – reguły gry na dworze napisane przez Międzynarodową Federację Lacrosse

https://filacrosse.com/wp-content/downloads/indoor/Rules/FIL_IDL_Rulebook_2019_wcfinal.pdf – reguły gry w hali napisane przez Międzynarodową Federację Lacrosse

http://www.nll.com/wp-content/uploads/NLL-2017-18-Rulebook-FINAL1.pdf – reguły gry w Narodowej Lidze Lacrosse

https://theworldgames2017.com/dyscyplina/lacrosse/ – podstrona o lacrosse na The World Games 2017

9.  Źródła informacji

https://theworldgames2017.com/dyscyplina/lacrosse/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lacrosse

 

Autor hasła: Mikołaj Wolanin

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.