Lucha canaria

 

Lucha canaria, czyli tradycja Wysp Kanaryjskich.

1.      Nazwa 

zapasy kanaryjskie

2.      Nazwa w języku rodzimym

lucha canaria (z jęz. hiszpańskiego),

3.      Miejsce praktykowania

 Tradycyjnie sport uprawiany tylko i wyłącznie na Wyspach Kanaryjskich.

4.      Historia

Zasady od wieków były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Geneza dyscypliny sięga najdawniejszych dziejów archipelagu. Według kronik pojawiła się już w XV podczas podbojów. Jednak początkowo nie były to zmagania sportowców, a jedna z metod rozwiązywania konfliktów, której podstawą był szacunek do przeciwnika, czy dobry sposób na przygotowanie się do wojny. Później walka stała częścią uroczystości religijnych. Podczas emigracji mieszkańcy Kanar rozpowszechnili ją na Kubie i w Wenezueli. Kluczowym momentem istnienia sportu było założenie w 1943 roku Federacji Zapasów Kanaryjskich (Federación de Lucha Canaria)

5.      Opis

Zawodnicy walczą na terrero, czyli okrągłej arenie pokrytej piaskiem. Drużyny składają się z 12 osób, a poszczególne walki toczą się w parach. Celem dwóch zmagających się ze sobą zawodników jest przewrócenie rywala (wystarczy, aby dotknął podłoża inną częścią ciała niż stopa), za co zdobywa się 1 punkt. Wyeliminowanie przeciwnika następuje po jego dwukrotnym powaleniu. Używa się w tym celu różnorodnych technik, takich jak oślica, cango, zbrodniczy rzut, pustka, potknięcia, chwyt mięśnia, podrzut itd. Walka wymaga od sportowca nie tylko siły, ale i zręczności. Ogromną rolę odgrywa myślenie taktyczne, a nawet swego rodzaju przebiegłość. Ci, którzy są w stanie pokonać w czasie zmagań więcej niż jednego przeciwnika nazywani są puntales. Pokonany zawodnik może liczyć na wyciągniętą dłoń rywala, który odprowadza go z ringu w wyrazie szacunku, co ukazuje dodatkowo szlachetność dyscypliny.

 REGULAMIN

6.      Stan obecny: 

W ostatnich latach obserwuje się rozwój zapasów kanaryjskich. Prowadzone są różne kampanie promujące, czy programy wspierane np. przez  Cabildo di Tenerife. W poszczególnych regionach jak i na całym archipelagu organizowane są liczne zawody, nad którymi pieczę sprawuje Federación de Lucha Canaria.

 

 

7.      Związki, federacje, kluby

 Federacji Zapasów Kanaryjskich (Federación de Lucha Canaria)

Adres: Calle Ortiz de Zárate, 0, 35011 Las Palmas de Gran Canaria, Las Palmas, Hiszpania
Telefon: +34 928 20 75 30

8.      Załączniki

REGLAMENTO DE LA LUCHA CANARIA

http://flcgrancanaria.com/archivos/20151023041942.pdf

 

9.         Źródła:

http://www.revistabinter.com/2016/11/02/historia-lucha-canaria/

https://it.wikipedia.org/wiki/Lucha_canaria

http://grancanaria.com/patronato_turismo/Zapasy-Kanaryjskie.35653.0.html

 

Autor: Katarzyna Koperniak

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.