Nzango

 

 

  1. Nazwa

 

Nzango lub Dzango, Kange

co oznacza "praca nóg" lub „taniec stóp” w języku lingala. Nazwa ta jest przyjęta w zachodniej części kraju. We wschodniej części Demokratycznej Republiki Kongo nazywa się Kange.

 

  1. Miejsce praktykowania (kontynent, państwo, naród)

 

Demokratyczna Republika Konga

Sport praktykowany wyłącznie przez kobiety.

 

  1. Historia

 

Nzango jest sportem z Kongo. Praktykowany niegdyś jako zabawa dzieci szkół podstawowych, a także w dzielnicach Kongo Brazzaville, stał się dyscypliną sportową, którą zarządza Federacja pod przewodnictwem Blanche Akouala. Impulsem do przekształcenia gry w sport były starania Guy Noel Mpassi Titov, pracownika ministerstwa zdrowia i aktualnego wiceprezydenta Fédération Congolaise de Nzango.

Niegdyś popularny wyłącznie w kilku regionach państwa, dzisiaj jest popularny w całym kraju, a także poza jego granicami (np. w Gabonie i Kamerunie).

Nowoczesne Nzango zostało przyjęte, zaakceptowane dekretem ministerialnym w 2005 r. w Kongo-Brazzaville. Od tego czasu powstały oficjalne zasady, zaczęto organizować oficjalne mecze, a w 2009 r. Demokratyczna Republika Konga (DRK) również włączyła je do swojego ustawodawstwa sportowego.

Jest uważany za narodowy sport Demokratycznej Republiki Konga.

 

  1. Opis

 

Prosta gra dla dziewcząt, początkowo odbywała się podczas lekcji w szkole. Dziś stopniowo zyskuje status sportu. Kodyfikowany precyzyjnymi regułami, praktykowany jest na placu gry o długości 16 metrów na 8 merów, ograniczony czerwonym poziomym pasem centralnym i dwoma niebieskimi pasami po obu stronach. W rywalizacji biorą udział dwa zespoły po 17 graczy, z których 11 rozpoczyna grę, a 6 jest w rezerwie. Zawody trwają pięćdziesiąt minut.

 

Zasady mogą wydawać się skomplikowane dla niewtajemniczonych. W rzeczywistości są one stosunkowo proste. Celem gry jest jak najdokładniejsze odtworzenie ruchów tańczącej przeciwniczki.

Rozpoczęcie meczu Nzango następuje, gdy obie drużyny wybiorą prawą stopę lub lewą stopę, nazywaną „attack foot", od której zaczynają rywalizację. Jedna strona wybiera prawą stopę, a druga lewą.
Drużyny atakują lub bronią na przemian w rytm piosenek intonowanych przez wszystkich uczestników z towarzyszącym im klaskaniem. Rytmicznym ruchom zawodniczek towarzyszy śpiew, który wyznacza rytm rywalizacji. Wolny powoduje, że ruchy zawodniczek są bardziej podobne, wraz z przyspieszaniem, rywalizacja także zyskuje tempa i staje się trudniejsza.


Celem gracza jest równoczesne poruszanie z przeciwnikiem, rozpoczynając od wybranej nogi. Następnie pierwsi dwaj gracze idą naprzód. Celem gracza z drużyny ataku jest poruszanie się do przodu wyznaczoną stopą ataku w tym samym czasie, co przeciwnik.
Takie ruchy są zawsze poprzedzone coraz bardziej skomplikowanymi skokami - nie można stracić punktu, gdy obie stopy znajdują się w powietrzu.

Drużyny zwrócone są do siebie w odległości około 2 metrów.

Arbiter ocenia, czy zawodniczki odpowiednio naśladowały kroki taneczne przeciwniczki. Sędzia przyznaje punkty (zwane „stopami”) graczom, którzy stawiają swoje stopy tak jak ich przeciwnicy. Stopniowo osoby są eliminowane, a na placu gry pozostaje tylko jedna zawodniczka. Żółte i czerwone kartki służą do karania tych, które łamią zasady gry.

Zwycięska drużyna to ta, która wygrywa najwięcej "stóp" w trakcie całego meczu.
 

Sport jest także praktykowany przez osoby niepełnosprawne.

 

 

 

  1. Stan obecny:

sport praktykowany

 

Od 2010 roku Federacja organizuje mistrzostwa. Nzango zostało wybrane jako sport pokazowy podczas Afrykańskich Igrzysk w Brazzaville w 2015 rok (2015 All Africa Games).

Demokratyczna Republika Konga przyjęła nową dyscyplinę sportową zwaną Nzango, zgodnie z przepisami ustawy nr 004/2001 z dnia 20 lipca 2001 r. i art. 3, 5, 31 i 36 dekretu z mocą ustawy nr. 03/027/2003 z dnia 16 września 2003 r. Prezydent ligi Nzango Kinshasa, Victorine Mbombo, chce uczynić Nzango dyscypliną sportową, taką jak piłka nożna, koszykówka, siatkówka i wiele innych. Już ponad 25 drużyn zarejestrowanych jest w siedzibie ligi prowincjonalnej Nzango, zlokalizowanej w Avenue Armed Forces No. 32 / bis, w gminie Gombe. Prowincja Kinszasa podzielona jest na dwie ligi: ligę Kinshasa East i ligę Kinszasa West. Z 5 umów 3 są już w przygotowaniu (Lipopo, Kilimani i Tshangu). Prezydent Victorine Mbombo jest zwolennikiem promowania tego sportu.

 

  1. Źródła informacji

 

Nzango - https://www.youtube.com/watch?v=D683lb1Qik8

Nzango- https://www.youtube.com/watch?v=ZrShLWsKH3c

Nzango - https://www.youtube.com/watch?v=ZvQG-xuPV3o&feature=youtu.be

Artykuł o Nzango z 29 września 2015 roku - http://www.emirates247.com/offbeat/crazy-world/nzango-crazy-dance-game-ready-to-rock-you-2015-09-29-1.604967

Artykuł w Le Congolais pod tytułem „Nzango – Un Jeu De Récré Congolais Présenté Aux Jeux Africains” z 25 września 2015 roku - http://www.lecongolais.cd/nzango-un-jeu-de-recre-congolais-presente-aux-jeux-africains/

Informcja o Dzango w „Historical Dictionary of Republic of the Congo” -https://books.google.pl/books?id=PNH3y9GFUNwC&pg=PA325&lpg=PA325&dq=Nzango&source=bl&ots=Jci1g8uF1O&sig=HztmBNwaOYcdlyWEDD496ioF0VQ&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwi-_Ke4u7fYAhUpJpoKHRAwBiU4FBDoAQgtMAE#v=onepage&q=Nzango&f=false

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.