Tikhy (Tikhee)

  1. Nazwa

Tikhy (Tikhee)

 

  1. Nazwa w języku rodzimym

 

Nazywany także Lao hockey

 

  1. Miejsce praktykowania

 

Laos (Vientiane)

 

  1. Historia

 

Tradycyjna gra tikhy (podobna do hokeja) jest charakterystycznym elementem dorocznego That Luang Festival i pozostaje nieodłączną częścią tych wielodniowych uroczystości. Jest on jednym z najbardziej znaczących festiwali buddyjskich w Laosie, trwa od trzech do siedmiu dni i odbywa się podczas pełni księżyca w dwunastym miesiącu księżycowym, czyli w listopadzie lub czasem października (w zależności od kalendarza księżycowego). Jest to radosne wydarzenie, w którym udział biorą nie tylko mieszkańcy miasta, ale także liczni turyści, którzy odwiedzają Vientiane w tych dniach.

Pha That Luang lub Złota Stupa jest symbolem narodowym i najważniejszym zabytkiem sakralnym w Laosie. Jest to również miejsce najważniejszego buddyjskiego festiwalu w Vientiane, który nazywa się Boun That Luang.

Król Saysetthathirath skonstruował Stupę That Luang w 1566 roku. Ma ona 45 metrów wysokości, a króla Saysetthathirath można zobaczyć naprzeciwko That Luang. Znajduje się ona w That Luang village, w dzielnicy Xaysettha.

Pha That Luang

Pierwszą uroczystością podczas festiwalu jest procesja "wax castle" z kolorowymi świecami, która odbywa się w WatSimeuang. Rankiem trzeciego dnia That Luang Festival, ludzie przychodzą do Złotej Stupa jeszcze przed wschodem słońca, aby zapewnić sobie miejsce w klasztorze, gdzie przygotowują się do przekazania ofiary i do modlitwy. Tysiące ludzi zbierają się, aby oddać hołd przy That Luang. Ludzie często wybierają swoje najlepsze ubrania, ubierają się także w różne laotańskie stroje regionalne, charakterystyczne dla grup etnicznych. Mężczyźni w większości mają na sobie tradycyjne sarong a kobiety sinh.  Ludzie tańczą, grają tradycyjną muzykę, śpiewają tradycyjne pieśni, zbliżając się do Stupy. O 7 rano zaczyna się Ceremonia jałmużny "taak Baat", podczas której modlący się siedzą w jednym miejscu, a mnisi chodzą, aby otrzymać żywność i inne ofiary. Gdy "taak Baat" jest zakończona, wierni wchodzą do Stupy, aby się modlić, palą świece i kadzidła.

Ten festiwal jest okazją dla wielu Laotańczyków mieszkających za granicą do powrotu do kraju i odwiedzenia ich rodzin. Spędzają czas razem podczas tradycyjnego pikniku. Wtedy właśnie, w godzinach popołudniowych, ma miejsce tradycyjna gra o nazwie Tikhy. Niektórzy interpretują tę grę w kontekście historycznym lub nawet w kategorii legendy, związanej z konfrontacją pierwotnej, miejscowej ludności, chłopów, z napływową siłą administracyjną symbolizująca nowe porządki królewskie i religijne.

Niektórzy twierdzą, że w dawnych czasach organizowane były także wyścigi konne. Festiwal zbliża się do końca w pełni księżyca, kiedy uczestnicy festiwalu skupiają się wokół Pha That Luang po raz ostatni, przy świecach procesji, niosąc naręcza kwiatów, kadzidła i świece. Zazwyczaj ma także miejsce pokaz sztucznych ogni z okazji zakończenia obchodów.

 

  1. Opis

 

Tradycyjna gra "tikhy" lub "tikhee" rozgrywana jest pomiędzy zespołem uczestników festiwalu (w zasadzie złożonym z miejscowej ludności) a zespołem urzędników państwowych, którzy niegdyś ubierali się na czerwono. Gra zaczyna się od procesji. Przed rozpoczęciem meczu, mistrz ceremonii trzymając magbeng prowadzi mieszkańców wioski, graczy z zespołu urzędników państwowych i zespołu miejscowej ludności, aby przynieść piłkę (Louk khee) z głównego urzędu miasta, gdzie jest przechowywana. Obecna piłka zrobiona jest z korzeni bambusa, ma kształt sferyczny i kolor złoty. Potem wszyscy, w procesji przybywają do That Luang Stupy, którą obchodzą trzy razy. Następnie przenoszą piłkę od Stupy na boisko na placu. Wszyscy gromadzą się na placu, aby oglądać mecz. Jest to wersja laotańskiego hokeja, gdzie gracze używają bambusowych kijów, aby skierować piłkę do bramki przeciwników. Wymaga to pewnych umiejętności, gdyż bambusowe kije nie są idealne w swoim kształcie, a piłka nie jest idealnie gładka ani okrągła. Każdy zespół składa się z 50 zawodników. Połowa z tych graczy gra w pierwszej połowie meczu, a pozostali grają w drugiej połowie. Każda połowa trwa około 25 minut.

Zwycięstwo uczestników festiwalu oznacza, że ludzie nie doświadczą głodu, a szczęście i zasobność będą im towarzyszyły cały następny rok. Gra toczy się w przyjaznym duchu i ma na celu raczej wzmocnienie relacji pomiędzy mieszkańcami i urzędnikami, niż współzawodnictwo. Uczestnicy są dopingowali przez entuzjastyczny tłum gapiów, który nierzadko urządza tańce i śpiewy przy tej okazji.

Grający w Tikhy

 

  1. Stan obecny:

sport praktykowany

 

  1. Źródła informacji

 

Tikhy 6.11.2014 - https://www.youtube.com/watch?v=62etfE9YJyg

Tikhy game - https://www.alltravels.com/laos/vientiane-capital/vientiane/videos/current-video-2346535

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.