Unihokej - młodzieniaszek wśród dyscyplin

Unihokej to jedna z najmłodszych dyscyplin sportowych. Prostota tej gry, możliwość uprawiania jej w każdych warunkach i przez wszystkich bez względu na wiek i umiejętności sprawiają, że coraz więcej chętnych chwyta za kij. Nazwa tej dyscypliny – skrót od uniwersalnego hokeja jest trafnym określeniem sugerującym, że jest to gra dla każdego.

Rys historyczny

         Unihokej jest grą bardzo popularną przede wszystkim w krajach skandynawskich. Nosi ona różne nazwy: w Szwecji i Rosji – Innebandy, Japonii – Unihoc, w Niemczech – Land Hokej. Międzynarodowa Federacja tej dyscypliny przyjęła nazwę Floorball. Obecnie unihokej jest znany pod różnymi nazwami w ponad 20 krajach świata w tym poza Europą w Japonii, Kanadzie, Australii.

         Początki tej dyscypliny sięgają lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. W Stanach Zjednoczonych powstała gra dla młodzieży, której mecze rozgrywano na hali przy pomocy kijów i krążka. Zasady podobne były do hokeja na lodzie i nazwano ją Floorhokey. Pierwszy znaczący turniej rozegrano w 1962 roku w Michigan.

Unihokej w Polsce

         Do Polski unihokej zawitał w 1981 roku. Propagatorzy i zwolennicy tej nowej dyscypliny zorganizowali wiele spotkań i prezentacji unihokeja połączonych z przekazywaniem materiałów szkoleniowych. Podsumowaniem pierwszych promocji tej uniwersalnej gry był pokaz dyscypliny połączony ze spotkaniem z jej twórcą i propagatorem w Szwecji – Carlem AK Ahlgvistem. Pokaz odbył się w Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku w 1992 roku. Tego samego roku w czerwcu zorganizowano w Gdyni I Ogólnopolski Festiwal Unihoca, w którym startowało 12 drużyn z całej Polski. W szybkim tempie zaczęli pojawiać się nowi zwolennicy unihokeja i powstawały kluby sportowe.

Ogólne wiadomości o unihokeju

         Unihokej to jedna z najmłodszych dyscyplin sportowych. Prostota tej gry, możliwość uprawiania jej w każdych warunkach i przez wszystkich bez względu na wiek i umiejętności sprawiają, że coraz więcej chętnych chwyta za kij.

         Nazwa tej dyscypliny – skrót od uniwersalnego hokeja jest trafnym określeniem sugerującym, że jest to gra dla każdego.

         Proste zasady gry i możliwość uprawiania tej dyscypliny w każdych warunkach sprawia, że coraz więcej nauczycieli wychowania fizycznego wprowadza unihokej do swoich programów na zajęciach lekcyjnych jak i pozalekcyjnych.

         Jest to gra bezpieczna, dająca dużo przyjemności i wyzwalająca wiele emocji. Korzystając z jej uniwersalności ma się możliwość dokonywania zmian dotyczących zasad gry tak, aby dostosować je nie tylko do umiejętności i możliwości grających, ale także do warunków jakimi dysponuje szkoła.

         Jest to gra zespołowa, w której uczestniczą bezpośrednio dwie drużyny składające się z 6 zawodników (5 zawodników w polu + bramkarz). Celem gry jest zdobycie jak największej ilości bramek. Gra prowadzona jest przy użyciu specjalnej konstrukcji kijów z tworzywa sztucznego oraz lekkiej perforowanej piłeczki plastykowej. Wielkość bramek (stałych lub składanych) zależy również od wielkości boiska. Opracowane przez Międzynarodową Federację Unihokeja przepisy dopuszczają grę z bramkarzem na dużym boisku o wymiarach 20 x 40 m. Na boisku wyznaczona jest linia środkowa, pole bramkowe oraz punkty rzutów karnych i sędziowskich. W czasie gry należy przestrzegać podstawowych zasad: nie wolno grać kijem uniesionym powyżej kolan, nie wolno grać głową i nogą. Mecze sędziowane są przez dwóch równorzędnych sędziów według szczegółowych przepisów.

         W praktyce sportowej od wielu lat można zauważyć nasilającą się tendencję
do rozbudzania zainteresowań konkretną dyscypliną sportową w jak najmłodszym wieku, aby pozyskać do sportu dzieci najzdolniejsze, oznaczające się największym potencjałem ogólnosprawnościowym. Często jednak zapomina się o ich bardzo dużym obciążeniu fizycznym i psychicznym.

         Unihokej spełnia wymagania, jakie powinno się stawiać sportom dla najmłodszych. Jest sportem – zabawą, nacechowaną dużą dynamiką, walorami wychowawczymi, zaspokajającą potrzebę aktywności ruchowej i walki sportowej. Daje satysfakcję z gry wszystkim jej uczestnikom dzięki możliwości zdobywania punktów przez każdego grającego.

         Tak więc unihokej to nie tylko atrakcyjny sposób na zajęciach wychowania fizycznego, czy zajęciach pozalekcyjnych. Tą grą interesuje się coraz więcej uczniowskich klubów sportowych. Powstają sekcje unihokeja, uczniowie startują w turniejach międzyklasowych, międzyszkolnych, w rozgrywkach regionalnych, ogólnopolskich.

         Coraz więcej szkół w Polsce posiada już sprzęt do unihokeja. Jest on doskonale wykorzystywany do prowadzenia nie tylko ćwiczeń z zakresu nauki unihokeja czy samej gry, ale także do prowadzenia atrakcyjnych zabaw i gier ruchowych, ćwiczeń gimnastycznych gimnastycznych innych zadań ruchowych na lekcjach wychowania fizycznego.

         Prosty, lekki i tani sprzęt, nieskomplikowane zasady, boisko nie tylko na sali gimnastycznej – to zalety, które przemawiają za tym, aby coraz więcej osób uprawiało tę uniwersalną grę. Unihokej również jako gra rekreacyjna nadaje się do uprawiania przez osoby starsze. Do czego gorąco zachęcam.

Unihokej w internecie

www.pzunihokeja.pl

www.floorball24.pl

Opracował: Jacek Zawodny

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.