Sporty tradycyjne dla seniorów – zajęcia Instytutu Rozwoju Sportu i Edukacji

          

Sporty i gry tradycyjne są nie tylko dla dzieci. Świetnie sprawdzają się też jako rodzaj rekreacji ruchowej osób starszych.

29 sierpnia 2019 roku w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie grupa ok. 60 osób – studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku miała okazję wziąć udział w teoretycznych i praktycznych zajęciach ze sportów i gier tradycyjnych.

Poprowadził je ekspert ds. sportów tradycyjnych Instytutu Rozwoju Sportu i Edukacji – dr Bartosz Prabucki. Zostały one podzielone na część wykładową i ćwiczenia.

Podczas wykładu słuchacze dowiedzieli się m. in. co to są sporty „tradycyjne”, jak się je definiuje i jak wyglądał rozwój światowego zainteresowania tą tematyką m. in. przez takie organizacje, jak UNESCO czy Parlament Europejski. Co ważne, seniorzy poznali także przykłady sportów tradycyjnych, ich wartość i praktyczne zastosowanie. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się sporty polskie, jak pierścieniówka i kapela.

Część ćwiczeniowa to zajęcia w hali sportowej. Słuchacze wykazali dużą chęć zagrania w kilka sportów i gier tradycyjnych. Ponownie sporym powodzeniem cieszyły się pierścieniówka i kapela. Grano też m. in. w szwedzką grę rzutną – kubb.

Zajęcia spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem słuchaczy. Zarówno na wykładzie, jak i podczas ćwiczeń praktycznych zadawali oni sporo pytań o pochodzenie prezentowanych sportów tradycyjnych, ich związki z innymi tego typu grami czy ich obecną sytuację. Podawali także przykłady znanych im sportów tradycyjnych.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.